20 листопада 2013 р. на базі Обласного центру боротьби зі СНІДом за ініціативи лідерів уразливих груп (учасників ЗПТ, споживачів ін’єкційних наркотиків) було проведено круглий стіл на тему «Забезпечення доступу до ЗПТ в місцях перебування затриманих та установах виконання покарань Харківської області – крок до дотримання прав людини в Україні» .
Підставою для зустрічі учасників є необхідність розробки та прийняття механізму впровадження міжвідомчого наказу №821/937/1549/5/156 від 22.10.2012 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
До участі у роботі круглого столу були запрошені представники Державної пенітенціарної служби України, Міністерства внутрішніх справ, медичні фахівці, правозахисники, клієнти ЗПТ та інші зацікавлені сторони.
На сьогодні учасниками ЗПТ у Харківському регіоні є 140 осіб. Не зважаючи на те, що ЗПТ є найбільш дієвим механізмом соціалізації наркозалежних, не можна ігнорувати той факт, що близько 30% клієнтів ЗПТ перебувають під слідством, а тому питання щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії при затриманні або арешті пацієнтів програми є актуальним.
З доповідями щодо зазначеного питання виступили: правозахісниця (ХПГ) Айгуль Муканова, клієнти ЗПТ – Іванцова Оксана та Авдєєв Олександр, директор ХОБФ «Парус» Костянтин Ключарьов, в.о. головного лікаря ОЦПБС - Элла Югай.
В результаті обговорення було визначено наступне:
1. Необхідність проведення інформаційно-просвітницьких заходів серед співробітників органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів з питань сутності та впровадження лікування препаратами замісної підтримувальної терапії наркозалежних осіб.
2. Було досягнуто домовленість щодо проведення візитів правозахисників до визначених установ з метою інформування про діючий спільний Наказ № 821/937/1549/5/156 від 22.10.2012 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії» та перевірки умов для впровадження цього Наказу у разі необхідності. Информацию для публикации подготовила Жуган Татьяна, Региональный координатор Харьковской области